Hangul - czyli koreański alfabet

      Jak obiecaliśmy w ostatnim poście, dziś skupimy się na dokładnej historii koreańskiego alfabetu i postaramy się pokazać że nie jest on wcale taki trudny jak się może wydawać.

Hangul (한글)

       Pytając kogoś o wygląd alfabetu koreańskiego, zapewne spotkamy się z odpowiedzią, że wszystkie te literki wyglądają jak "jakieś krzaki". Jednak jest to nic innego jak zbiór 24 znaków, a dokładniej 14 spółgłosek i 10 samogłosek. Co więcej alfabet koreański jest uznany za najłatwiejszy alfabet do nauczenia się na świecie, nauczenie się go zajmuje nie więcej niż tydzień.

Jak powstał Hangul ?
     Alfabet ten powstał na polecenia króla Sejonga (czyt. Sedżonga) z dynastii Joseon, który dostrzegł ogromną przepaść pomiędzy wyedukowanym społeczeństwem a zatraconą w analfabetyzmie biedotą. Tak drastyczna przepaść powstała za sprawą obowiązującego wtedy zapisu znakami chińskimi, które było i nadal jest dosyć trudne. W tamtych czasach opanowanie pisma chińskiego było przywilejem jedynie bogatszej części społeczeństwa. Dlatego chcąc zmniejszyć odsetek analfabetyzmu król Sejong rozkazał stworzyć prostszy alfabet. Hangul powstał w XV wieku, jednak elity społeczeństwa nie chciały uznać tego zapisu do XX wieku, gdyż uznawali go za nieodpowiedni dla wykształconych ludzi i nadal stosowali tradycyjny zapis czyli hancha (czyt. chancza). Dlatego do XX wieku hangul był używany głównie przez biedniejszych ludzi.

                                 
   Nowe placówki koreańskich Instytutów Króla Sejonga | Centrum ...
                                                                    http://www.polska-azja.pl
                             
Podział alfabetu Hangul 

1. Spółgłoski                               ....' - mocniejszy akcent 

ㄱ - k/g

- k'
- n
- t/d
- t'
- r/l
- m
- p/b
- b'
- s
- s'
- n/bezdźwięczna
- dż/cz
- dż'
- cz'
- kh
- th
- ph
- h
      
2.  Samogłoski 

- a

ㅓ - o
ㅜ - u
ㅗ - ou
 - i
ㅡ - y
ㅔ - e
- ae
- ja
ㅕ - jo
ㅛ - jou
ㅠ - juu
- je
ㅒ -jae
ㅘ - ła
- łae
ㅚ - łe
ㅝ - łu
ㅞ - łe
ㅟ - łii
ㅢ - yi

       Jak widać same znaki nie są skomplikowane, a ich nauka nie jest trudna. Lekkie trudności zaczynają się dopiero gdy zaczynamy łączyć znaki w bloki sylabowe i chcemy ułożyć jakieś konkretne słowa, ale o tym już kiedy indziej.










Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Seokgatansinil - urodziny Buddy.

Kimchi - przepis

Co nieco ogółem o Korei Południowej!